Így legyél boldogabb munkavégző
Mindenki vágyik arra, hogy olyan munkát végezzen, ami örömmel tölti el, ahol sikerei vannak és még jól is él belőle. Nem garantálhatom, hogy mindezekre megoldást nyújtok ebben a posztban, de szeretnék nézőpontot adni ahhoz, hogyan állj a munka világához úgy, hogy nagyobb örömödet leld benne.
"Work&life balance" - Létezik!?
Hallottad már a fenti kifejezést? Ha belegondolunk ez a fogalom nem létezhet, a munka és az élet nem különválasztható, hiszen a munkánk is az életünk része. A magyar fordítás egy fokkal kifejezőbb: munka&magánélet egyensúlya, de még ez is arra helyezi a fókuszt, hogy ez a kettő külön áll. Én jobban szeretek úgy tekinteni a munkára, hogy az az életem része, főleg úgy, hogy a napjaim jelentős hányadát a melóhelyemen töltöm. Éppen ezért hiszek abban, hogy nem annyira az egyensúlyra kell törekedni, hanem arra, hogy az élet minden területén (így a munkánkban is) önazonosan, boldogan lehessünk jelen.
"Maradni szeretnék, de..."
Van az a szituáció, amikor van egy munkahelyed, ami ugyan nem tökéletes, de elvagy és nem is vágyódsz el onnan. Ha készítenél egy “szeretem/nem szeretem” listát a munkáddal kapcsolatban, akkor több dolgot tudnál a “szeretem” részhez írni. A “nem szeretem” pontjaival kapcsolatban lesz olyan, amiért nem biztos, hogy tudsz tenni (pl. fizetés), de lehet, hogy meglátod azokat a lehetőségeket, amelyeket befolyásolhatsz (pl. kollégákkal való kapcsolat). Nézd végig, hogy melyek azok, amelyek emelnék a munkahelyi elégedettségedet és gondolkozz azon, mit tehetnél mindezért? Számos gyakorlat van a tarsolyomban, amivel segíteni tudlak. Keress bizalommal az info@fayhanna.hu címen! Emellett hiszek abban, hogy sokkal boldogabb munkavállaló tudsz lenni akkor, ha feljegyzed az örömteli pillanatokat, a napi sikereidet és mindazt, amiért hálás tudsz lenni. Nekem rengeteget segített, amikor éppen semmi kedvem nem volt munkába menni, hogy sorolni kezdtem, miért vagyok hálás a munkahelyemet illetően. Eszembe jutott, hogy örülhetek annak is, hogy egyáltalán van lehetőségem dolgozni, pénzt keresni stb.
"El innen, de hova!? Hogyan!?"
Sajnos eljöhet az a pillanat, amikor már nem csak, hogy több a tétel a “nem szeretem” listán, hanem hiába próbáltunk hatni arra, amire lehetne, mégsem jutunk eredményre. Ilyenkor elkezdődik a vágyódás valami másra: ez lehet egy új munkahely, vagy akár egy teljesen új területen való elhelyezkedés. Kérdés az, hogy a jelenlegi hellyel van problémánk, vagy esetleg a szakmai kiégés szélén állunk? Érdemes azzal kezdeni, hogy melyek azok a negatívumok, amelyek hiányzanak a mostani helyről/karrierből. Írd össze, hogy mi mi mindenre vágysz az ideális munkahellyel kapcsolatban, és ezek mentén kezdd el a keresgélést. Első lépésként frissítsd az önéletrajzod (akár a hozzá tartozó képet is aktualizáld!). Második lépésként, küldd el minél több szimpatikus cégnek a bemutatkozásod néhány motivált sor mellett! Meglehet, hogy azt érzed majd, hogy egyes helyekre “úgyse vesznek fel”, de érhetnek meglepetések. Menj el a lehető legtöbb állásinterjúra, tedd próbára magadat, legyél nagyon érzékeny minden munkahely légkörére és a végén hallgass a megérzésedre. Merj nemet mondani arra, amiről érzed: “ez nem az én helyem”, és hozz döntést amellett, ami megfelelő számodra. (Elképzelhető, hogy komprumisszumot kell kötni egyes területeken, de ha még így is megéri, akkor ne habozz! ;))
"Hivatást akarok, önmagam ura lenni és vállalkozni"
Lehet, hogy megérett benned a vágy arra, hogy a jelenlegi munkád mellett/helyett elindíts egy szerelemvállalkozást. Javaslom, hogy eleinte a munkahely mellett keresd a lehetőségeket arra, hogy még egy területet meghódíts. Amikor már annyi ügyfeled van, hogy megéri váltani, akkor mondj fel és válj vállalkozóvá! Sokan álmodoznak arról, hogy a szenvedélyükből megéljenek, de hosszú és kihívásokkal teli az út, ami vár rájuk. Tudom, mert én is ezen járok. Elsőként tanultam és oklevelet szereztem a választott hivatásomról, a life coahingról. Ezt követte, hogy tudást építsek marketingből, énmárka kialakításból, ügyfélszerző folyamatokból stb. Fontos része a folyamatnak a kapcsolatépítés, megjelenni rendezvényeken. A legnehezebb talán mégis az, hogy szembe kell nézni a félelmeinkkel, gyengeségeinkkel. A vállalkozói lét legnagyobb kihívásai pont azok, amelyek miatt vágyunk rá. A kötetlen időbeosztás akkor tud hatékony lenni, ha tarjuk az önmagunk számára kitűzött határidőket. A bevétel növekedése, de csökkenése is rajtunk múlik, sokak számára nagy félelem, hogy nincs biztos anyagi forrás. Amikor ezekre már felkészültél, akkor érdemes beleugrani a vállalkozói létbe, majd élvezni, hogy azzal foglalkozhatsz, ami a hivatásod.
Ha nem megy egyedül...
Mivel az életünk jelentős részét a munkahelyünkön töltjük, nagyon nem mindegy, hogyan érezzük magunkat ott. Bármelyik helyzetben is legyél a fentiek közül, tudd, hogy nem vagy egyedül! Vannak coachok, köztük én is, akik támogatni tudnak ezeken a területeken. Izgalmas önismereti folyamat ez, melynek végén te is boldog munkavégző lehetsz. 🙂
Abban támogatlak, hogy nőként fokozatosan, lépésről-lépésre közelebb kerülj ahhoz, hogy önazonosan egyensúlyt teremts az életterületeid között, valamint megtanuld örömmel élni a mindennapokat.
0 hozzászólás