Újratervezés
1. lecke“Újratervezés. – Az élet legjobb funkciója.”
„Anya tervez… aztán közbejön egy kakis pelus, egy betegség, egy nem működő megoldás.”
Ahogy elkezdjük a kurzus tervezős részét, néha érezheted azt, hogy hiába is tervezel, ha az élet mindig közbeszól. Ezért is tettem a legelejére, amolyan 0. leckeként az újratervezés modult. Ebben az alábbi 3 témán dolgozunk:
- váratlan helyzetek kezelése
- rugalmasság fejlesztése
- az újratervezés gyakorlata
Mindezek előtt viszont érdemes készíteni egy listát arról, hogy miért éri meg végigmenni a tervezés lépésein, mi a te motivációd, ami végigvisz a kurzuson leckéről-leckére. Használhatod az általam készített listát is, de bátran egészítsd ki, ha neked eszedbe jut más is.
Ezt a listát nyomtasd ki és tedd ki a tervezőasztalod mellé, hogy emlékeztessen arra, miért is csinálod! 😉
VÁRATLAN HELYZETEK
Több édesanya is beszámolt arról, hogy nehezen viseli, ha valamit eltervez, elkezd, de közbejön valami. Nekem erre az a módszer vált be, ha megpróbálom pozitívan látni a helyzetet.
Például:
- „Éppen indulni akartunk, amikor a gyerek nyakig fosta magát… DE tök jó, hogy még itthon tisztába tudtam tenni. Ha ez útközben történik, még nehezebb lett volna.”
- „A vacsorát készítettük, amikor a kisfiam túl sok répát tömött a szájába és végül kihányta mindet, meg még az uzsonnáját is. Most takaríthatok mindent össze… DE hál Istennek nem fulladt meg.”
GYAKORLAT
Ezek a mindennapos váratlan helyzetek kikerülhetetlenek, de a mai nap elkezdheted gyakorolni a gondolati reakcióid átírását. A következő egy hétben figyeld meg ezeket a szituációkat és próbáld meg (akár még akkor ott), akár később hozzátéve, megfogalmazni, hogy az adott helyzet mért lehetett mégis jó. Ehhez használd a munkafüzet erre vonatkozó részét!
Szerkesztettem egy emlékeztető kártyát, amit kinyomtatva kiragaszthatsz a lakásod különböző pontjaira, hogy emlékeztessen: a váratlan helyzeteknek is lehet jó oldaluk. 🙂
TIPP: Amikor valahová időre kell mennetek és ekkor jön közbe egy váratlan helyzet, akkor az nagyon frusztráló tud lenni. Erre az egyik megoldás, hogy tervezz több időt az indulás előtti összekészülésre. A másik, hogyha mégis megcsúsztok, akkor próbálj meg gondolatban priorizálni. Nem fogja leharapni a védőnő a fejeteket, ha 10 perccel később értek oda a státuszra. Lehet, hogy morcos lesz, kevesebb idő jut a vizsgálatra, de valószínűleg megérti a dolgot, főleg, ha jelzed, hogy késésben vagytok. (Lehet, hogy ő is csúszik egyébként.)
Veled előfordul, hogy túlaggódsz szituációkat? Figyeld magad és csendesítsd le a háborgó elmédet, hiszen általában sokkal kisebb a probléma, mint amennyire stresszelünk miatta.
RUGALMASSÁG FEJLESZTÉSE
„Semmi sem állandó, csak a változás maga.”
Hérakleitosz
A nyitó videóban elhangzott, hogy a napirend nem egy kőbe vésett dolog. A tervezés, a rutinok működtetése nagyszerű érzés, ugyanakkor nem minden áron. Minden ember elhelyezhető valahol a merevség – rugalmasság spektrumán. Te hogy érzed, hol vagy ezen a skálán?
Problémamegoldás 3 lépésben
GYAKORLAT
A mai anyagban szeretnék neked egy eszköztárat adni arra, hogyan találj újabb módszereket a problémák megoldására.
Szükséged lesz: elszántságra, nyitott elmére, néhány papírra és tollra vagy ceruzára.
Tervezd be a tervezést!
Amikor ki se látunk a feladatok közül és arra vágyunk, hogy bárcsak könnyebb lenne, de nem tudunk időt szánni arra, hogy rendszerezzük a gondolatainkat, muszáj magunkra erőszakolni, hogy márpedig leüljünk és foglalkozzunk az életünk rendbetételével. Egy házban sem elég csupán lakni, azt újítani, rendezgetni, alakítani szükséges. Így van ez az időbeosztásunkkal is. Mikor tudsz leülni 5-10 percre?
Azonosítsd a problémát!
Ott ülsz végre az asztalnál, akkor érdemes leírni a problémákat, kihívásokat, megoldandó feladatokat. Már azzal, ha kiírod magadból könnyítesz a lelkivilágodon és beindulhat a kreatív ötletelés a megoldások irányába. Például, amikor hónapokig kínlódtunk itthon a nagyfiam délutáni altatásával, akkor azt tettem, hogy leültem egy fehér lap elé és elkezdtem magamból kiírni a gondolataimat, a problémát, a meglátásaimat, érzéseimet és néhány megoldási lehetőséget. Írd fel a problémát és kezdj megoldásokat gyűjteni a jelenlegi tudásod alapján!
Keress megoldás-generátorokat!
Mivel a saját életünkben sokszor szemellenzősen látunk, így a következő tippem, hogy oszd meg másokkal a helyzetedet. Ez lehet egy jó barát, egy másik anyuka, lehet egy online szülőközösség, megkereshetsz vele szakembert, például egy coachot. Kutathatsz az interneten, könyvekben megoldások után vagy kipróbálhatod, hogy mit javasol a problémádra a ChatGPT! Írj fel még több megoldási lehetőséget és válaszd ki, hogy mit szeretnél kipróbálni!
PRO tipp: Amikor végre leülsz, hogy az életed rendszerezésével foglalkozz, akkor próbáld a fókuszt a célon tartani. Ennek titka, hogy próbálod megszüntetni a figyelemelterelőket. Nyilván a gyerekeidet kikapcsolni nem tudod (pedig jó lenne néha :D), tehát az benne van, hogy ők megszakítanak, de ha teheted, akkor kérj egy kis énidőt a párodtól, amíg ezzel foglalkozol. Akár ki is mozdulhatsz otthonról. De, ami a családon kívül még elvonhatja a figyelmedet az a TV, a telefon. Ezeket kapcsold ki, lődd ki a wifit, némítsd le az értesítéseket, azaz tedd meg a lehető legtöbb mindent annak érdekében, hogy ne tudjanak megzavarni. És mi van akkor, ha valaminek utána akarsz nézni? Írd fel egy külön papírra, hogy mit szeretnél elintézni, kit kell megkérdezni, mire keresnél rá a neten. Tudnak várni, de a figyelmed drága kincs, most ne szórd el! Aminek pedig utána szerettél volna olvasni, jegyezd fel a jegyzeteidbe, és amikor lesz egy kis időd (várakozva, míg megszárad a padló) nézz utána az Interneten.
KIZÖKKENTŐ
Gondolat: “Hiába tervezek, ha az élet felülírja.”
Helyette: Tervezek, próbálkozok, megnézem, hogy működik-e. Ami igen, azt beépítem az életünkbe, ami nem, azt újratervezem.
A következő videóban arról lesz szó, hogy miként lesz a napirendetek önazonos, a hosszútávú jövőképeddel összhangban lévő és az értékrendednek megfelelő. Előtte azonban gyere és oszd meg velünk a megéléseidet a Facebook csoportban!