A lét a tét, avagy a biológiai igények kielégítése

4. lecke

Maga a létfenntartás is időt vesz el a napjaidból, hiszen megéhezel, enned kell, emésztesz és ürítesz, közlekedned kell Á-ból B-be, tisztálkodsz stb. Erre nagyon ritkán gondolunk, pedig csökkenthetnénk az időmenedzsmenttel kapcsolatos elvárásainkat, ha mindezt figyelembe vennénk. A saját magunkról való gondoskodás mellett, anyaként minderre rájön még, hogy mások (a gyermekeink) fizikai szükségleteiről is gondoskodjunk. Ha végiggondolod, hogy hány olyan dolgot teszel meg, nap, mint nap, ami mindösszesen arról szól, hogy ne éhezzetek, ne járkáljatok meztelenül, tiszták legyetek, máris rájössz, hogy a napot lehozni „x” gyerekkel önmagában is nagy szó. Éppen ezért nyugodtan megveregetheted a vállad egy olyan napon is, amikor „semmit nem csináltál”. (Éppen csak életben tartottál néhány embert.)

GYAKORLAT

Gondold végig, hogy melyek azok a biológiai szükségletek, amelyeket ki kell elégítened önmagad és a gyermekeid számára. Minden család egyéni: van, ahol most kezdik a hozzátáplálást, másnál már ugyanazt eszi a gyerek, mint ti és van olyan gyerkőc, aki „semmit” nem eszik… Lehet, hogy te fogyni szeretnél és diétáznál, a férjednek egészségügyi okok miatt kell speciálisan főzni. Pusztán az az egyetlen szükségletet, hogy tápláljátok a testeteket, számos körülmény befolyásolhatja.

Készítettem egy táblázatot, amely segít abban, hogy átlásd, mik azok a tényezők, amelyek a ti családotokban jelen vannak. Minden taghoz 3 rubrika tartozik, videón bemutatom, hogyan töltsd ki.

Meglehet, hogy úgy érzed ez felesleges munka, de be kell látnunk, hogy legtöbbször ezek a jelentéktelennek tűnő zavaró tényezők azok, amelyek meggátolják, hogy könnyedén áramoljon a napotok. Ha már reggel ideges vagy, mert a férjed 20 percig ül a WC-n és mindent neked kell csinálnod a gyerekek körül, akkor jobb, ha megosztod ezt vele és kéred, hogy találjatok közös megoldást, ami mindkettőtöknek megfelel.

Meglehetősen frusztráló érzés, amikor azon kapod magad, hogy az életed másról sem szól, mint pelenkacseréből, öltöztetésből, ételkészítésből és etetésből. Ennek a végtelen körforgásában hamar ki lehet égni. Ezekről nem döntheted el, hogy megcsinálod-e vagy sem, de arról dönthetsz, hogy miként csinálod, hogyan gondolkodsz róla:

  • Ételkészítés közösen – kapcsolódás, önállóságra törekvés, mindfulness, felfedezés
  • Peluscsere – kapcsolódás, érintés, simogatás, bohóckodás
  • Étkezés – beszélgetés, asztali kultúra, kapcsolódás, mindfulness
  • Altatás – hogy neked is jó legyen, pl. olvass közben, ha csak mellette kell legyél vagy intimtornázz/ hurciban altatás mellett is lehet olvasni/ hangoskönyvet hallgatni/ hangüzizni stb.

KIZÖKKENTŐ – mentális szokás

Az is teljesen rendben van, ha téged az tesz boldoggá, ha ezeket a gondoskodási feladatokat a lehető legjobban végzed el, de az is oké, ha igyekszel megkönnyíteni a dolgodat és a hozzátáplálás során például bébiételeket kap a gyermeked. Az, hogy téged mi tesz boldoggá nagyban függ a személyiségedtől, így érdemes megismerni a működésedet és ezzel összhangban alakítani anyai létedet is. Emellett a családi élet összhangját megkönnyíti, ha ismered a férjed és gyermekeid személyiségét és megtanuljátok, hogyan egyensúlyozzatok a temperamentumaitok között.

(Az erről szóló anyagomat is mielőbb szeretném összetenni. Nagyon szuper téma, hogyha érdekel, akkor iratkozz fel az értesítési listára, hogy le ne maradj, ha elkészül a kurzus!)

A következő anyag témája, hogyan építs fel egy tökéletes napirendet. Nyilván ez egy illúzió, sosem lesz olyan az életetek, hogy pontosan a tervek szerint alakuljon a nap, de ez adhat egy jó sorvezetőt ahhoz, hogy átgondoltan szervezd az időtöket.

Kommentelek a csoportban!Tovább a következő leckére!