Rutinkialakítás lépésről-lépésre
6. leckeGondold át, kérlek a napotokat! Hogyan telnek a reggeleitek? Mindig ugyanakkor próbáltok ébredni, vagy mikor hogy sikerül? Mennyi idő telik el a felkelés és az első étkezés között? Megtervezed, hogy mit egyetek vagy, mikor mit találtok? Leültök-e az asztalhoz reggelizni vagy a pultnál falatoztok? Együtt esztek, eteted a gyereket, mindenki rohan és úgy fogyaszt el valami péksütit? Rengeteg féle rutin van, akár tervezett, akár random.
Szeretnél-e egészséges, megfelelő testképpel rendelkező, normál testalkatú gyermeket? Szeretnél egy olyan étkezési kultúrát a családodban, ahol az evés nem csak a testnek, hanem a léleknek is táplálékot ad? Jó volna, ha te magad is rendezni tudnád az evéssel való kapcsolatodat? Ezek mind-mind olyan hosszútávú vágyak, amelyek eléréséhez a mindennapok étkezésein át vezet az út. Ha tervezed az útvonalat, akkor jó eséllyel célba érsz.
Ahhoz, hogy egy irányba tartson az életetek, ezek az apróságnak tűnő momentumok talán a legfontosabbak. A rutinjaitok segítenek, hogy gördülékenyebben teljenek a napok.
Kétféle módon találkozhattál ezzel a kurzussal. Ha a Reggeli rutin kialakító kihívást már végigcsináltad, akkor nagyjából ismerősek lesznek a lépések, amelyeken végigvezetlek, de sok újdonságot is találsz majd.
Amennyiben más úton jött szembe veled ez a tananyag, úgy menj végig a lépéseken, de javaslom, hogy iratkozz fel a reggeli rutinos kihívásra is, mert azt végigcsinálva megalapozhatod a napjaitokat egy jól működő napindító rendszerrel.
A napok során az átmenetek a legkritikusabbak, azaz, amikor egyik tevékenységből a másikba váltunk: alvásból ébrenlétbe, játékból evésbe, bentről ki a szabadba, dolgozó nőből gondoskodó anyává… Ezek mind a gyerekek, mind a felnőttek számára megterhelő ugrások, amelyek viszont rutinok kialakításával némileg megkönnyíthetőek.
Rutinok lista:
- reggeli rutin
- elindulás rutin
- játék utáni rutin
- elválási rutin (bölcsiben, oviban, suliban)
- közlekedési rutin
- találkozási rutin (bölcsoben, oviban, suliban)
- hazaérkezési rutin
- délutáni altatás rutinja
- ébredési rutin
- evési rutin
- esti rutin
- dolgozó nőből gondoskodó anyává rutin
Válassz ki egyetlen rutint, amit elsőnek kialakítassz, de ugyanazeken a lépéseken fogsz mindegyiknél végigmenni.
1. lépés - Tevékenységek
Írd össze, hogy az adott rutin milyen tevékenységekből áll! Például: a hazaérkezés után leveszitek a cipőt, kabátot, utána kezet mostok, inni adsz a gyerekeknek és te is kortyolsz párat a vizedből, majd elpakolod azt, amit elsőként nem sikerült a helyére tenni.
2. lépés - Előkészületek
Minden rutinnak megvan a maga eszközigénye. Amikor kiléptek a házból, valószínűleg viszitek a pelenkázótáskát, amiből nem hiányozhatnak alapvető kellékek, amelyekre szükségetek lehet. Az előkészület rész azt jelenti, hogy pontosan tudod, hogy mit tartalmaz például ez a táska és rendszeresen pótlod azokat a holmikat, amelyek felhasználásra kerültek. Vagy az étkezési rutin része, hogy az asztalra teszed a baba vizét és kéznél van az előkéje is, valamint valamilyen kéz- és arctörlő kendő.
3. lépés - Emlékeztetők
Az emlékeztetők akkor kapnak szerepet, hogyha a rutint ki akarjátok egészíteni egy új szokás kialakításával, vagy ha különlegesebb helyre mentek (pl. a könyvtárba vissza viszitek a kikölcsönzött könyveket).
A hetedik leckében arról fogok beszélni, hogy miként tudod a gyerekeidet és a párodat is bevonni a napi rutinba, hogyan nyerheted meg az együttműködésüket. Előtte azonban gyere és oszd meg velünk a megéléseidet a Facebook csoportban!